[Photoshop] Tutorial efect text 3D Bulge

O gama variata de Tutoriale Photoshop pentru toata lumea , diferite tutoriale pentru toata lumea , incepatori , avansati si profesionisti , aici vei invata cu adevarat Photoshop .

Moderatori: Moderator Global, Administrator, Designer

Încuiat
Reyes
Membru
Membru
Mesaje: 489
Membru din: 16 Feb 2011 22:11

Sa vedem ce a iesit:

Sursa: http://www.celoxdesign.net/free-photosh ... fect/id/72
Autor: Celox
Copyright traducere: TryAgain.ro

Introducere:
Creeaza un 3D text super cu diverse filtre photoshop (Plastic Warp, Bur, Sharpen) si alte trucuri care te vor face maestru in text effect! Dedesupt se afla text effectul care il vom crea cu acest tutorial:
Imagine

Pasul 1:
Deschide o noua fila cu dimensiunile pe placul tau, eu am folosit fila de 500x200 px, cu o culoare de fundal #323440.
Deschide aceasta textura si trage pe fila ta, mergi la Image>Adjustments>Desaturate. Schimba blend mode pe Luminosity si opacity pe 11%.
Imagine

Pasul 2:
Introduceti textul preferat cu instrumentul de text bineinteles, si dati un efect de text deformat. Dacă nu aveti nici o idee unde să mergem pentru efectul urzeala (the Warp), familiarizati-va cu icoana urzeala (the Warp) în imaginea de mai jos.
Imagine
Modifica setarile din warp astfel:
Imagine
Imagine

Pasul 3:
Acum urmeaza sa facem efectul 3D al textului. Este foarte simplu, deci urmeaza pasii pe care ii voi evidentia si ar trebui sa fie bine. Rasterizeaza* layerul textului apasand click dreapta pe acesta si in "layers pallette" alege "Rasterize Type". Fi sigur ca ai selectat Move Tool (stanga, panoul cu ustensile). Acum urmeaza sa folosim o scurtatura. Tine apasat ALT si apasa sageata sus de 9 ori. Voi explica ce tocmai am facut: tinand ALT apasat si apasand una dintre sageti, vei duplica layerul selectat si il vei muta 1 pixel spre partea sagetii, deci, in cazul nostru, vom muta layerul duplicat in sus, din moment ce am folosit sageata sus. Usor, huh ?
Imagine

Pasul 4:
Click dreapta pe layerul de sus, deci copia 9 (pasul 3) si schimba "blending options" in:
Imagine

Textul tau ar trebui sa arate cam asa
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Anca ;X
Membru
Membru
Mesaje: 214
Membru din: 12 Sep 2011 12:54
Detinator Steam: Nu
Localitate: Romania,Bacau,Comanesti
Contact:

Nice ;)
Dar restul tutorialului?...
De ce nu l`ai facut?
Imagine
Imagine
Încuiat

Înapoi la “Tutoriale Photoshop”