[TUTORIAL]Tutorial marire FPS [NEW]

Aici poti posta si gasi orice tutoriale legat de Counter-Strike 1.6 .

Moderatori: Moderator Global, Administrator, Moderator

Avatar utilizator
Ribéry
Membru
Membru
Mesaje: 3020
Membru din: 20 Apr 2011 22:22
Cunostinte CS: Excelente
Detinator Steam: Da
CS Status: Sper ca sa ridicam comunitatea asta!
Localitate: Stuttgart
Contact:

NEW 1 : Azi aveam fps low și am băgat in consolă comenzi aiurea până am dat de două care mi-au îmbunătățit considerabil FPS-ul.

gamma 3
brighness 5

La mine au mers foarte bine

O sa se vadă mai luminos, dar nu incomodează cu nimic

NEW 2 : In primul rand gamma nu trece mai mult de 3 pe Steam. Eu zic ca de la comenzile aiurea e fps-ul tau ridicat.

Uite comenzi care ar putea cu adevarat sa-ti creasca fps-ul:
hisound 0 (scade calitatea sunetului, foloseste procesor mai putin, creste fps)
cl_minmodels 1 (vezi doar cate-un model pentru fiecare echipa, la tero e leet, la ct e gign, mai putine modele de incarcat, creste fps)
m_filter 0 (este ceva la mouse, am observat ca e smoothness, foloseste procesorul daca e pe 1, deci pe 0 creste fps)
cl_weather 0 (opreste ploaie, ninsoare si alte balarii, creste fps)
r_decals 2 si mp_decals 2 (astea 2 sunt impreuna, iar daca le setezi asa n-o sa mai vezi spray-urile, urmele de la gloante pe pereti, sangele pe pereti, creste fps)
cl_shadows 0 (scoate umbrele, creste un pic fps)
gl_picmip 1/2/3 (0 este default, dar cu cat cresti valoarea, 3 fiind maxim. se va vedea din ce in ce mai prost, se pot vedea modificarile doar daca o setezi cand intri in cs fara sa fi intrat pe vreun server inainte, recomand 1 ca sa se vada cat de cat decent si bineinteles, creste fps)
gl_texturemode "GL_LINEAR_MIPMAP_NEAREST" (asta e pentru mipmap, am umblat eu pe la ea, iar asa se vede si bine si nu ai fps dropuri aiurea; alte setari pentru gl_texturemode pentru a le testa (se seteaza la fel ca gl_picmip, cum intri in cs, inainte sa intri pe orice server, faci setarea): GL_LINEAR, GL_NEAREST_MIPMAP_NEAREST, GL_NEAREST_MIPMAP_LINEAR, GL_LINEAR_MIPMAP_LINEAR)
gl_ztrick 1 (cu comanda asta, obiectele de la distanta care nu le mai poti vedea s-ar putea sa flicare, dar creste fps)
cl_corpsestay 10 (cate secunde sa stea cadavrul unui jucator intins pe jos de cand l-ai omorat, daca dispare repede, creste fps)
hud_draw 0 (face tot hud-ul sa dispara, dar probabil stii deja daca joci hns, creste fps)

Daca ai placa video ati:
ati_npatch 0
ati_subdiv 0

Si mai este o comanda care nu sunt prea sigur de ea:
r_mmx 1/0 - am inteles ca pe 1 activeaza functia mmx de la procesor in cs. La mine pe 1 am mai putine fps-uri decat pe ea cu 0. Incerci si vezi cum se comporta.

Din setarile placii video sa dezactivezi antisotropic si antialiasing.

Cam atata, spor la testare
Imagine
Faceam belele ziua jucam fotbal peste noapte
Cu sticlele marcate la coada la lapte
Si pufaiam carpati pasam intre frati
Iar pe la 15 ani bagam in piept iarba si has
Încuiat

Înapoi la “Tutoriale”