[Tutorial] Arta de tip urban

O gama variata de Tutoriale Photoshop pentru toata lumea , diferite tutoriale pentru toata lumea , incepatori , avansati si profesionisti , aici vei invata cu adevarat Photoshop .

Moderatori: Moderator Global, Administrator, Designer

Încuiat
Avatar utilizator
Zizou.-
Membru
Membru
Mesaje: 2268
Membru din: 07 Apr 2012 16:40
Detinator Steam: Da
Contact:

Pasul 1

Deschide un document nou în Illustrator. Scrie text-ul cu ce font vrei – eu folosesc Avant Garde Bold. Selectează textul şi du-te la Type > Create Outlines. Acum poţi ajusta fiecare literă separat.

Imagine

Pasul 2

Mută text-ul până când stă în felu în care vrei. Eu am pus ceva patrate roşii, care m-au ajutat să aliniez text-ul într-un pătrat. Am îndepărtat pătratele roşii până când am găsit compoziţia potrivită.

Imagine

Pasul 3

Pentru a completa tipografia, leagă literele prin simpla folosire a Pen Tool (p) pentru a desena legăturile pe care le vrei. În acest caz vom avea nevoie de nişte dreptunghiuri oblice. Poţi folosi deschizător de drumuri pentru a le îmbina pe toate. Acum aveam tipografia noastră terminată cu care să lucrăm.

Imagine

Pasul 4

În acest pas vom adăuga un efect de ştergere pe câteva dintre literele noastre. Pentru început, crează două triunghiuri albe. Ia Pen Tool (P) şi crează un triunghi cu o parte plată sus şi o parte ascuţiză jos. Dublează forma aceasta şi plasează triunghiurile transzonal pe o parte a literei.

Imagine

Pasul 5

Dute la Object > Blend > Blend options > Specified Steps > 20. Apasă W pentru a folosi unealta Blend tool şi dă click pe amândouă triunghiuri. Ar trebui să apară rezultatul imediat.

Imagine

Pasul 6

Încearcă să experimentezi cu această tehnică folosind alte tipuri de forme pentru a crea o umbră unică în ilustraţiile tale bazate pe vectori. Acesta este rezultatul meu.

Imagine

Pasul 7

Deschide un document nou în Photoshop apăsând Cmd/Ctrl + N – dacă ai de gând să printezi acest layer, încearcă fila A3 sau A2 cu 300dpi. Dacă doar doreşti să experimentezi pentru acest tutorial, păstrează-l la rezoluţia 800x600px şi 72 dpi. Totdeauna începe prin a adăuga un aspect murdar fundalului paginii, pentru a-i da o atingere suplimentară.
Ia-ţi (trage-l) lucrul din Illustrator în documentul Photoshop şi rasterizează layer-ul vector (în meniul Layer).

Imagine

Pasul 8

Selectează-ţi textul ţinând apăsat CMD/CTRL şi dând click pe layer în paleta Layers. Copiază această selecţie şi lipeşte-o în fundalul texturii al layer-ului pentru a scapă de fundalul alb. Tipografia ta ar trebui să fie în textură. Schimbă Blend Mode pe Multiply, pentru ca părţile albe să dispară în fundal. Acest lucru trebuie făcut în Photoshop deoarece modul de amestecare pe care l-am ales înseamnă că nu putem îndepărta triunghiurile din text cu deschizătorul de drumuri.

Imagine

Pasul 9

Pentru pasul următor trebuie să creem un pattern nou. În Photoshop, deschide un document de 50 x 50px sau 25 x 25px cu un fundal alb sau transparent. Fă o cruce cu unealta Line Tool (U). Apoi apasă Cmd/Ctrl + A pentru a selecta tot şi Edit > Define Pattern. Am o gramadă de pattern-uri cu care să mă joc: cruci mari, cruci mici, puncte, linii, pătrate şi aşa mai departe – toate sunt de mare ajutor. De asemenea încearcă mai multe linii şi mai multe forme pentru a crea pattern-uri.

Imagine

Pasul 10

Umple un cerc cu pattern-ul tău mergând la Edit > Fill şi selectând pattern-ul tău. Dute la Edit > Transform > Wart şi trage pe un colţ pentru a adăuga adâncime. Pune asta în spatele unor litere. Joacă-te cu opţiunile tale pentru a găsi o soluţie bună.

Imagine

Pasul 11

În acest moment nu avem multă culoare. Pentru a repara asta, am făcut o formă în Illustrator cu unealta Pen Tool (P), pe care o voi folosi ca bază în crearea unei culori în plus prin adăugare de declivităţi (gradients) şi texturi (textures).

Imagine

Pasul 12

O soluţie originală pentru a umple formele acestea este de a folosi imagini aleatoare. De exemplu, ia o poză cu o canapea de piele, decupează forma ta din imagine şi vei avea o textură neagră abstractă pentru a avea cu ce umplere lucrarea ta.

Imagine

Pasul 13

După adăugarea mai multor forme abstracte umplute cu textură, aş vrea să dau acesteia un aspect de spaţiu (poţi găsi imagini spaţiale uimitoare dacă cauţi Nebula Stock). Pune-le deasupra locului unde lucri şi setează Blending Option pe Screen pentru a crea un efect frumos de culori.

Imagine

Pasul 14

Pânp acum am experimentat forme, declivităţi, pattern-uri şi picturi. După încă puţină joacă, acesta mi-e rezultatul. Îţi sugerez să faci acelaş lucru, folosind tehnici pe care le-ai învăţat în acest tutorial ca să-ţi umpli munca încă puţin.

Imagine

Pasul 15

Ca să adaug ceva elemente tradiţionale, am luat o foaie şi ceva acuarele vechi ca să pictez brush-uri. Putem găsi tone de brush-uri Photoshop pe net, dar nimic nu e la fel ca şi ce ai creat tu.

Imagine

Pasul 16

După ce ţi-ai pictat brush-urile tale, scanează sau fotografiază rezultatul. Apoi, deschide documentul în Photoshop, selectează una dintre stroke-urile tale şi dute la Edit > Define Brush Preset. Fă asta pentru toate stroke-urile care îţi plac. Acum ai creat propriul tău brush de la zero.

Adaugă brush-urile la munca ta şi simte-te liber să te joci cu mai multe unelte cum ar fi distorsionările Twirl sau Wave.

Imagine

OutCome

Imagine

Sursa : Link
Imagine╚Zizou╝


1% *___*
██ 20% *___*
███ 40% *___*
████ 60% *___*
█████ 80% *___*
██████ 100% *__*

╔═══════╗
llıllı fkingfake(: ıllıll
╚══════
═╝

Campionii am fost ,campionii vom fi pana vom murii, Steaua Bucuresti !
Imagine
Avatar utilizator
ChromeXp
Membru
Membru
Mesaje: 749
Membru din: 21 Ian 2013 17:52

WOW !!! Foarte interesant tutorial , merita de incercat :) !
GTX*/Al3xXx
Zeus
Zeus
Mesaje: 5161
Membru din: 01 Aug 2011 16:17
Cunostinte CS: Excelente
Detinator Steam: Da
CS Status: Surf.TryAgain.Ro
Localitate: Brăneşti-Ilfov-România-Europa-Terra-Calea Lactee-Univers
Contact:

fain, bravo!
Imagine
Imagine
Urât de mulți, iubit de puțini, dar respectat de toți.
Ăsta sunt eu, GTX*/Al3xXx mereu!
Încuiat

Înapoi la “Tutoriale Photoshop”