Comentariu educativ nr. 1

Discutii despre orice .

Moderatori: Helper, Moderator Global, Administrator

BETTER-
Membru
Membru
Mesaje: 161
Membru din: 11 Sep 2012 15:01
Cunostinte CS: Excelente
Detinator Steam: Da
CS Status: They say I'm the new-little legend..
Localitate: Piatra-Neamţ
Contact:


Cum asta este primul post de acest gen o sa fac o mica introducere.
Aici voi vorbi despre lucruri ca prietenia, onoarea, familie si altele.
Desigur ca multi din voi poate si o sa fiti constineti de ceea ce voi zice dar uneori cand este redat prin alte cuvinte se intelege mai profund.
Chiar de daca ma pricep bine la asta nu voi face prea mare filozofie. O sa vorbesc pe intelesul tuturor.

Onoarea si curaj.

Ce este onoarea?

Sa fii corect, sa procedezi cu intelepciune in toate circumstantele, sa nu te cobori la nivelul fiarelor si dobitoacelor.Onoare....Onoarea este fundamentul demnitatii care te determina ca fiinta umana.
Ce face omul cu ea? O scuipa si calca pe tot ce e frumos si pretios. Epoca contemporana ne-a orbit pe majoritatea, punem accent pe bogatia materiala pe lux si alte prostii in timp ce sufletul nostru moare de foame. In timp ce unii fac canale de youtube unde incarca tot felul de video despre jocuri eu prefer sa-mi impart gandurile cu voi. In timp ce unii stau si mananca fast food eu prefer sa impart flori pe strada si sa mai citesc ceva. La ce am avea nevoie de onoare? Sa te simti tu curat, sa te aprecieze lumea si sa influentezi pozitiv pe cei din jurul tau. Unul din scopurile vietii, si probabil cel mai important este sa traiesti cu onoare. Sa ai curajul sa ajuti un bagabont sau o batrinica, o doamna care duce o geanta grea. Sa ai curajul sa spui "Imi pare rau tata,mama", "Te iubesc". Nici nu stiti cata placere puteti primi.
Eu intr-o zi veneam de la liceu, pe jos. Aveam doi trandafiri si o carte in mana. Si cum mergeam asa pe drum acei 2 trandafiri i-am dat unei fete si unei batrine cu nepotelul ei. Zimbetul lor si acel "Multumesc" m-au facut sa inteleg ca nu numai eu m-am simtit bine dar si pe ei i-am bucurat, macar un pic. Vad doar oameni care mereu se grabesc undeva, tristi si nu observa sclipirea aceea a soarelui sau picatura de roua care cade de pe o frunza. Atat de obsedati de probleme. Ma doare acest lucru. Cu adevarat va zic. Vreau sa vad speranta in ochii lor, dragostea si zambetul. Vreau sa vad actiunea in conducerea tarii. Anume ei isi incalca deseori promisiunile. Isi calca demnitatea. La ce vreau eu sa va indemn? Mai lasati intr-o parte mandria, lacomia si apreciati ceea ce este cu adevarat de valoare fiindca o viata traita cu demnitate nu este o viata pierduta si merita sa mori pentru a nu-ti pierde onoarea.
Merita sa te ridici la lupta. Toti cei care veti citi acest mesaj, va rog din suflet, deschideti ochii, mintea, imbratisati pe cei dragi si traiti la moment. Traiti ca nu stii cand va veni intunericul. Traiti ca asta este cel mai pretios dar al vostru si trebuie sa profitati din plin de el. Peace and love.
Ultima oară modificat 14 Iul 2013 19:59 de către BETTER-, modificat de 5 ori în total.
//Retras.
DoDeL
Membru
Membru
Mesaje: 2933
Membru din: 03 Oct 2011 14:42
Cunostinte CS: Excelente
Detinator Steam: Da
CS Status: ON
Localitate: Cluj-napoca
Contact:

Am citit tot. Frumos topic multumim ca l-ai postat . Apreciez
SPER SA FACEM DIN COMUNITATEA ASTA UNA DE SUCCES DAR PANA ATUNCI AVEM DE PARCURS UN DRUM GREU :) DAR NU NE VOM DA BATUTI NICIODATA!
Imagine
BETTER-
Membru
Membru
Mesaje: 161
Membru din: 11 Sep 2012 15:01
Cunostinte CS: Excelente
Detinator Steam: Da
CS Status: They say I'm the new-little legend..
Localitate: Piatra-Neamţ
Contact:

Cu plăcere , cu timpul o să mai vină si altele.//P€AC€.
//Retras.
wolfmonger
Membru
Membru
Mesaje: 78409
Membru din: 18 Noi 2022 10:07

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratoryсайтсайтlaserlensсайтlatereventlatrinesergeantсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтmedinfobooksmp3lists
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтobservationballoonсайтoceanminingoctupolephononсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтspicetradespysale
stungunсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
wolfmonger
Membru
Membru
Mesaje: 78409
Membru din: 18 Noi 2022 10:07

wolfmonger
Membru
Membru
Mesaje: 78409
Membru din: 18 Noi 2022 10:07

wolfmonger
Membru
Membru
Mesaje: 78409
Membru din: 18 Noi 2022 10:07

wolfmonger
Membru
Membru
Mesaje: 78409
Membru din: 18 Noi 2022 10:07

wolfmonger
Membru
Membru
Mesaje: 78409
Membru din: 18 Noi 2022 10:07

wolfmonger
Membru
Membru
Mesaje: 78409
Membru din: 18 Noi 2022 10:07

wolfmonger
Membru
Membru
Mesaje: 78409
Membru din: 18 Noi 2022 10:07

wolfmonger
Membru
Membru
Mesaje: 78409
Membru din: 18 Noi 2022 10:07

wolfmonger
Membru
Membru
Mesaje: 78409
Membru din: 18 Noi 2022 10:07

wolfmonger
Membru
Membru
Mesaje: 78409
Membru din: 18 Noi 2022 10:07

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Libere”